2012 JJC Area High School Art Exhibition

Local high school students’ art work is on display for the Annual Area High School Exhibition through Friday, Dec. 7 in the Laura A. Sprague Gallery on the first floor of J-Building on the Main Campus, 1215 Houbolt Road in Joliet.
 
 
The exhibit showcases 108 student works from 23 area high schools, and it is free and open to the public. The gallery is open Monday through Friday, 8 a.m. to 8 p.m.
 
For more information, contact Joe Milosevich at (815) 280-2423 or rmonroe@jjc.edu.
 
Featured students and high schools:
 
Bolingbrook High School
Alexa L. Baltsen – Bolingbrook – “Leo”, marker
Hannah J. Beyler – Bolingbrook – “Shoe”, graphite
Michael Caceros – Bolingbrook – “The Beauty of War”, ceramics
Catherine Cook – Bolingbrook – “Olivia Simone”, ceramics
Delaney Gould – Bolingbrook – “Agony”, oil
 
Coal City High School
Annalese Gerber – Morris – “Kitty-Mouse”, cardboard
Hannah Hall – Diamond – “Julia”, acrylic and spray paint
Hayley Holmes – Morris – “Untitled”, acrylic
John Mcluckie – Wilmington – “Self-portrait”, colored pencil (award of excellence)
– “Creative Overload”, plaster and mixed media
 
Dwight Township High School
Nicole Huffman – Dwight – “Falling Out of Love”, ceramics
Karsen Kopmann – Dwight – “Man of Stone”, oil pastel
Skylar Krople – Dwight – “Rooster”, acrylic
Clay McCormick – Dwight – “Indigo”, colored pencil
 
Joliet Catholic Academy
Mackenzie Brumund – Joliet – “Cold Connection”, copper and nickel
Matt Dubiel – Plainfield – “Untitled”, copper tooling
Mimi Ernst – Plainfield – “In Search of Treasure”, graphite- “Prehistoric Gaze”, copper tooling
Spencer Tyrell – Joliet – “Untitled”, ceramics
 
Joliet Central High School
Alejandro Marchan – Joliet – “La Corbeille de Fruits”, colored pencil
Cinthya Martinez – Joliet – “Still Human”, graphite – Dreaming Mist, acrylic
Ashley Nemec – Joliet – “Makeshift Monster”, ceramics
Ryan Shaw – Joliet – “Joan Darrow”, acrylic, yarn and bead (award of excellence)
 
Lincoln-Way Central High School
Julia Downs – Manhattan – “Personal Reflection”, colored pencil (award of excellence)
Alexis Heabel – New Lenox – “Anatomy of a Sock Monkey”, mixed media (award of excellence)
Paige Payne – Mokena – “Home”, watercolor
Sami Perillo – New Lenox – “My Savior”, graphite (award of excellence)
Bridget Turrisi – New Lenox – “Color Me Vibrant”, colored pencil
 
Lincoln-Way East High School
Raegan Campbell – Frankfort – “Horse”, scratchboard
Rachel Murff – Mokena – “Ashley”, colored pencil
Dayna Grybas – Mokena – “Untitled”, graphite
Rachel Pavlik – Frankfort – “Bleeding Heart”, acrylic
Luke Shepard – Frankfort – “Railroaded”, graphite (award of excellence)
Lincoln-Way North High School
Halley Collins – Tinley Park – “Baseball Springs Hope”, graphite
Zach Hoekstra – Frankfort – “Chained”, black/white photography
Amanda Jonker – Frankfort – “Pinned”, graphite
Gina Sipka – Frankfort – “Formal Occasion”, graphite (award of excellence)
Alyssa Sparacino – Tinley Park – “Lemon Head”, marker
 
Lincoln-Way West High School
Deanna Dimonte – New Lenox – “The Family Home”, watercolor
Mitchell Kozma – New Lenox – “Self Portrait in Red”, mixed media
Eliana Ortega – New Lenox – “High Top Bullies”, chalk pastel
Brianna Rose – New Lenox – “Beauty of Simplicity”, charcoal (award of excellence)
– “The Weight of Man”, ink
 
Lockport Township High School
Karina Arechiga – Lockport – “Wrapped Chair”, charcoal
Talia Farej – Homer Glen – “I Told You I Have a Backbone”, white charcoal on black paper
Olivia Havens – Homer Glen – “Portrait of Renée”, conte crayon (award of excellence)
Yolanda Rodriguez – Crest Hill – “Tale of Two Cultures”, mixed media
Julie Wilk – Homer Glen – “Bullseye”, digital photography
 
Manteno High School
Fleur Breuker – Manteno – “Feeling Music”, oil
Emily Schamber – Manteno – “This Is What MOD Fashion Looks Like”, graphite
Minooka Commuity High School
Marisa Boyd – Minooka – “Untitled”, graphite (award of excellence)
Megan Chocholek – Minooka – “Untitled”, graphite- “Untitled”, acrylic
Hannah Rains – Minooka – “Untitled”, chalk pastel
Jennifer Wilson – Minooka – “Untitled”, graphite
 
Morris Community High School
Markie Day – Morris – “Grapes Still Life”, charcoal
Isabella Hatch – Morris – “Roaring 20s”, mixed media
Shelby Haynes – Morris – “Clowning Around”, ceramics
Jacob Kamperda – Morris – “Zig T Zag”, ceramics (award of excellence)
Sandra Segura – Morris – “Gentlemen at Play”, ceramics
 
Newark Community High School
Matt Eike – Newark – “My Grandpa’s Barn”, ink
Grant Riehle-Moeller – Newark – “Spur of the Moment”, ink
Michael Thornton – Newark – “House at the End of the Street”, ink
Oswego High School
Emma Beck – Oswego – “Untitled”, ceramics
Courtney Gooch – Oswego – “Witty Ping Pong Shaker”, ceramics
Ailysh Cooper – Oswego – “Self Portrait”, graphite
Thomas Mereness – Oswego – “Sailing”, dowel rods, yarn, wire, and
canvas (award of excellence)
Desiree Nygaard – Montgomery – “You Catch Me On Fire”, conte crayon
 
Oswego East High School
Sabrina Gillette-Harris – Oswego – “Jordan”, graphite
Shannon Mccullum – Oswego – “Autumn Dreams”, polymer clay
Ryan O’neill – Oswego – “Andrew Floats”, DSLR photography
Anita Phetchanpheng – Oswego – “Untitled”, colored pencil
Ryan Staelgraeve – Oswego – “Self-portrait”, colored pencil
 
Plainfield Central High School
Dakota Hietikko – Plainfield – “It’s Your Drawing”, watercolor
Ruth Lentz – Crest Hill – “Beidelman”, digital photography
Rachel Okrey – Plainfield – “Doves”, graphite and watercolor
Gustav Scott – “Untitled”, watercolor
Schuyler Staley – Joliet – “Princess and the Pea”, acrylic
 
Plainfield East High School
Alexia Chlibovytsch – Bolingbrook – “Eye”, charcoal
Claire Krienitz – Plainfield – “Untitled”, graphite
Lee Mendez – Romeoville – “Untitled”, digital drawing
Mikaila Ocampo – Bolingbrook – “Balance”, digital photography
Jake Runnion – Plainfield – “Coffee Is the Cure”, ink
 
Plainfield North High School
Audrey Hansa – Plainfield – “Untitled”, watercolor
Gillian Madden – Plainfield – “Self Portrait in Clay”, ceramics
Marissa Radtke – Plainfield – “Still Life Observation”, graphite
Liza Soliman – Plainfield – “Untitled”, ink and charcoal (award of excellence)
Plainfield South High School
Tyler Hays – Plainfield – “Untitled”, ink
Megan Mcdonough – Plainfield – “Tea Pot, Cups, and Saucers”, ceramics (award of excellence)
Claudia Perez – Plainfield – “Reaching Out of Darkness”, digital photography
Shannon Smith – Plainfield – “Emancipation of Illumination”, computer generated image (award of excellence)
Victoria Zloch – Plainfield – “Whigmaleerie”, computer generated image
 
Reed-Custer High School
Marian Barton – Custer Park – “Johnny Depp”, etching
Christina Crater – Godley – “Pursuit of Happiness”, acrylic (award of excellence)
Sophia Hakey – Essex – “Reflections”, digital photography
David Shelley – Braidwood – Victrola – “Getting Started”, brass
Katelyn Stark – Braidwood – “Landscape”, charcoal (award of excellence)
 
Wilmington High School
Heidi Hormann – Wilmington – “Mario Vase”, ceramics
Lora Kavanaugh – Wilmington – “Shaded Initials”, graphite
Amber Shibley – Wilmington – “Draped Bowl”, ceramics
Dylan Wallace – Wilmington – “Thoughts”, ink
Breann Wilhelmi – Wilmington – “Silhouetted Interests”, colored pencil and marker
 
Yorkville High School
Rebecca Armitage – Yorkville – “One”, ink and colored pencil
Allison Defreece – Yorkville – “Erbin Life”, wire
Cece Lemmy – Yorkville – “Rapture”, ceramics
Miranda Roe – Plano – “CP #004”, acrylic
Priscila Schmidt – Oswego – “Winding”, plaster and thread

About NewsRoom